Nesenta Oy
Innovativ Resursering

Kontakt - Nesenta Oy

Jorvas Hightech Center
Hirsalanvägen 11
02420 Jorvas, Kyrkslätt

Tel: +358 (0)9 4190 2400
e-mail: info@nesenta.fi

 

LEDNING OCH STYRELSE

Nesenta_2018_Kenneth_Tallqvist.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Kenneth Tallqvist

VD

viiva_sininen.png

Ekon.mag. Sedan 2002 Nesentas grundande medlem samt i dess ledning. Lång erfarenhet som landschef samt i internationell koncernledning inom områdena marknadsstrategi och kvalitet/kundservice/logistik (Esselte, Scribona).

Produktion, marknadsföring, allmän admin

tel. +358 40 581 0333

kenneth.tallqvist@nesenta.fi

Nesenta_johto_Juha_Melgin.JPG
viiva_sininen_leveä.png

Juha Melgin

VVD

viiva_sininen.png

Ekon.mag. Sedan 2002 Nesentas grundande medlem samt i dess ledning. Lång erfarenhet inom ekonomiadministration och -processer (Kemi, IVO) samt som landschef (WordPerfect, Novell).

Ekonomi, finans, allmän admin

tel. +358 40 060 4794

juha.melgin@nesenta.fi

Nesenta_Pekka_Ojala.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Pekka Ojala

Sälj- och Marknadsdirektör

viiva_sininen.png

Ekon.mag. Sedan 2017 på denna post. Tidigare lång erfarenhet av ledningsuppgifter i contact center –branschen (Indata, Teleperformance) samt som verkställande direktör inom den grafiska branschen (Karto).

Marknadsföring, försäljning

tel. +358 50 599 1674

pekka.ojala@nesenta.fi

Nesenta_johto_Nina_ Tallqvist.JPG
viiva_sininen_leveä.png

Nina Tallqvist

HRD-chef

viiva_sininen.png

Ekon.mag. Sedan 2003 ansvarig chef för rekrytering samt personalutveckling. Lång erfarenhet inom ledning av personaladministration och -utveckling (Sadolin, Akzo-Nobel, Veritas).

Personal, rekrytering

tel. +358 40 519 8082

nina.tallqvist@nesenta.fi

FÖRSÄLJNING

Nesenta_2018_Markku_Törhönen.JPG
viiva_sininen_leveä.png

Markku Törhönen

Försäljningschef

viiva_sininen.png

Försäljningschef sedan 2018. Lång erfarenhet från ICT/digi-branschen samt hotell-, restaurang- och turistbranscherna, likaväl från produktion av säljtjänster (Snoobi, Klaus K, Rainmaker).

Försäljning, kundutveckling

tel. +358 40 550 7777

markku.torhonen@nesenta.fi

Nesenta_2018_Jari_Antikainen.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Jari Antikainen

Försäljningschef

viiva_sininen.png

Försäljningschef sedan 2018. Lång erfarenhet av såväl produktförsäljning, tjänstemarknadsföring som lösningsorienterad försäljning. Specialerfarenhet från många branscher, bl.a. logistik och transport (Transpoint, KWH Group).

Försäljning, kundutveckling

tel. +358 40 525 2815

jari.antikainen@nesenta.fi

 
 

PRODUKTIONSLEDNING

Nesenta_2018_Marika_+Kemil%C3%A4inen.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Marika Kemilänen

Production Leader

viiva_sininen.png

Media

tel. +358 40 525 2861

marika.kemilainen@nesenta.fi

Nesenta_2018_Malin_Holmstr%C3%B6m.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Malin Holmström

Production Leader

viiva_sininen.png

Svedia

tel. +358 40 099 6954

malin.holmstrom@nesenta.fi

Nesenta_2018_Joanna_Andersson.JPG
viiva_sininen_leveä.png

Joanna Andersson

Production Leader

viiva_sininen.png

Info

tel. +358 40 081 1058

joanna.andersson@nesenta.fi

Nesenta_Mikael_Isaksson.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Mikael Isaksson

Production Leader

viiva_sininen.png

Mesta

tel. +358 40 060 0131

mikael.isaksson@nesenta.fi

 
Nesenta_2018_Jaana_Malin.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Jaana Malin

viiva_sininen.png

Förläggäre

tel. +358 40 525 2832

jaana.malin@nesenta.fi

Nesenta_2018_Merja+Aarnio-Sorsa.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Merja Aarnio-Sorsa

viiva_sininen.png

Mediahus

tel. +358 40 099 6861

merja.aarnio-sorsa@nesenta.fi

Nesenta_2018_Synnöve_Törnroos.JPG
viiva_sininen_leveä.png

Synnöve Törnroos

viiva_sininen.png

Handel, Sverige

tel. +358 40 568 3505

synnove.tornroos@nesenta.fi

Nesenta_2018_Janika_Johanson_Buhr.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Janika Johanson-Buhr

viiva_sininen.png

Handel, Finland

tel. +358 40 521 3080

janika.johanson-buhr@nesenta.fi

Nesenta_Petra_Paasi.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Petra Paasi

viiva_sininen.png

Information

tel. +358 40 081 1073

petra.paasi@nesenta.fi

kuva_tulossa.png
viiva_sininen_leveä.png

Fadi Alfa

viiva_sininen.png

Editering

tel. +358 40 099 6014

fadi.alfa@nesenta.fi

 
Nesenta_2018_Anna_Tarvainen.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Anna Tarvainen

viiva_sininen.png

Energi

tel. +358 40 525 6488

anna.tarvainen@nesenta.fi

Nesenta_2018_Inka_Sihvola.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Inka Sihvola

viiva_sininen.png

Rekry-program

tel. +358 40 520 5855

inka.sihvola@nesenta.fi

Nesenta_2018_Lotta-Riina_Kolppanen.jpg
viiva_sininen_leveä.png

Lotta-Riina Kolppanen

viiva_sininen.png

Rekry-program

tel. +358 40 099 6752

lotta-riina.kolppanen@nesenta.fi

kuva_tulossa.png
viiva_sininen_leveä.png

Miia Kyllönen

viiva_sininen.png

Kuhmo Kontaktcenter

tel. +358 40 525 3621

miia.kyllonen@nesenta.fi

Nesenta_johto_Tero_Mikkonen.JPG
viiva_sininen_leveä.png

Tero Mikkonen

viiva_sininen.png

Lieksa Informationscenter

tel. +358 40 525 2044

tero.mikkonen@nesenta.fi

 
 

Nesenta AB

 Jorvas Hightech Center
Hirsalavägen 11
02420 Jorvas, Kyrkslätt, Finland

Växel: +358 9 4190 2400
E-post: info@nesenta.fi
 

Gäster: kom via Ericssons och Nesentas gemensamma huvudingång 

 
 
 
 
AA-logo-2019-SE-transparent.png
 

 

Nesenta AB Kuhmo

address: Kainuuntie 126, 88900 Kuhmo

 
 
 

Nesenta AB lieksa

address: Pokrontie 5c A3, 81720 Lieksa